Nekousne. Maximálně se vám dostane pod kůži tak moc, že bez něj nedokážete žít. Vidím to na vlastní oči ve svojí rodině. Pojďme se ale nejdřív podívat na to, co to ta manga vlastně je.
Manga pochází z Japonska a v zemi vycházejícího slunce je to výraz pro komiks (doslova „rozmarné kresby“ – není ta japonština k zulíbání?). První, co vás na ní překvapí, je, že se čte opačně – tedy zprava doleva. Pro začátek je to poněkud nezvyk. Otočíte knihu opačně, než jste zvyklí, a trochu se vám zdá, že podvádíte, protože začínáte od konce.
Ale tak je to správně, nebojte. Velmi často vychází v mnoha dílech na pokračování a takřka výhradně v měkké vazbě. Pro mangu je typické, že „klade důraz na pečlivé zobrazení emocí a jemných detailů vztahů mezi postavami. Hrdinové často prochází dlouhou a strastiplnou cestou k vytouženému cíli,“ píše se na webu nakladatelství Crew, které se na vydávání komiksu manga specializuje.
A právě za jednou členkou týmu Crew jsem na nedávném Světě knihy přišel, aby mi doporučila mangu pro mou devítiletou dceru. Po chvilce vyptávání na zájmy a preference mého potomka (ne, na všechny jsem odpovědět nedokázal) mi doporučila Ateliér špičatých klobouků. Dcera zajásala a o týden později jsme kupovali další čtyři díly, které už stačila přelouskat. Do mangy se pustil také můj sedmiletý syn. Nadšení jsou oba.
Jedničkou na trhu je nakladatelství Crew
Na základě této osobní zkušenosti jsem došel k přesvědčení, že by nebylo špatné se o téma komiksu manga podělit i s vámi. A rozhodně si nemyslete, že manga je určená pouze mladším čtenářům. Pokrývá mnoho žánrů – od akčních příběhů, fantasy, romantiku přes horory, detektivky, nebo dokonce filozofické příběhy.
Jak už bylo zmíněno, největším hráčem ve vydávání komiksů manga na našem trhu je určitě nakladatelství Crew. Potom se na tento specifický druh komiksu zaměřuje nakladatelství Gate od Knihy Dobrovský a nakladatelství Zanir. Další nakladatelství s mangou laškují, ale žádný dlouhodobý vztah zatím – zdá se – nebudují.
Zkusil jsem se porozhlédnout po nejúspěšnějších titulech mangy na českém trhu, abyste věděli, po čem sáhnout, kdybyste si chtěli pro sebe (nebo pro své blízké) tuhle manga kratochvíli dopřát.
Naruto (Masaši Kišimoto, nakl. Crew)
Stát se nejlepším nindžou na světě není věc snadná, dokonce ani když nejste obecně zatracovaný outsider, který má v sobě zapečetěného devítiocasého démona, jenž kdysi málem srovnal se zemí celou nindžovskou vesnici. Naruto je však pevně odhodlaný splnit si tento sen a vzdát se za žádných okolností nehodlá.
Death Note – Zápisník smrti (Cugumi Oba, Takeši Obata, nakl. Crew)
Zkuste si představit, že existují bytosti zvané smrtonoši. Každý z nich vlastní zápisník, do kterého když zapíše něčí jméno a představí si při tom jeho obličej, dotyčný zemře. Používání zápisníku se řídí celou řadou přesně stanovených pravidel a zabíjet s jeho pomocí může pouze jeho právoplatný majitel.
Jednoho dne jeden z těchto zápisníků dostane do rukou chlapce jménem Light Jagami, mimořádně inteligentního a nadaného mladíka, který se připravuje na dráhu kriminalisty. Nalezený zápisník mu poskytne velmi lákavou zkratku k samozvané spravedlnosti.
Útok titánů (Hadžime Isajama, nakl. Crew)
Příběh je zasazený do budoucnosti, kdy byl druh homo sapiens téměř vyhlazen podivnými obřími bytostmi, které mají lidstvo jako základní položku svého jídelníčku. Jedinou ochranou proti těmto zombiím podobným titánům jsou vysoké zdi, chránící několik málo zbývajících měst.
Jenže ani za těmi zdmi nejsou lidé v bezpečí. Při jednom masakru přijde hlavní hrdina, Eren Yeager o matku. Aby se pomstil, vstoupí do speciální jednotky, která má za cíl zničení titánů. I za cenu těch největších obětí.
Tokijský ghúl (Sui Išida, nakl. Crew)
Ve světě, kde řádí lidožraví ghúlové, má někdy šanci zvítězit jen ten, kdo se k nim přidá. Jedinou organizací bojující proti ghúlům, je ÚPG – a ta použije jakékoliv prostředky, jen aby ochránilo lidstvo před téměř všemocnými predátory.
Dívka ze země Venku (Nagabe, nakl. Gate)
Kdysi dávno byly dvě země - jmenovaly se Uvnitř a Venku. Rozdělovala je vysoká zeď chránící lidi Uvnitř před prokletými bytostmi Venku. Prokletí se šířilo dotykem, a tak každého, kdo vkročil do země Venku, čekal přísný trest. Přesto venku žila malá dívka jménem Shiva. A nebyla sama – staral se o ni prokletý učitel.
Ach, vy dívky mládím zmítané (Mari Okada, Nao Emoto, nakl. Crew)
Kazusa je společně se svými kamarádkami členkou literárního klubu. Když jednoho dne probírají, co všechno by chtěly vyzkoušet před smrtí, jedna z nich nadhodí „sex“. Od té doby na tohle téma narážejí na každém kroku.
Zdál se mi zase ten stejný sen (Yoru Sumino, Idumi Kirihara, nakl. Gate)
Citlivý příběh o dospívání a hledání toho, co je v životě skutečně důležité. Nanoka Kojanagi je mladá, osamělá dívka, která své spolužáky považuje za bandu bezpáteřních hlupáků. Jednoho dne dostane za úkol definovat, co je štěstí a co pro ni znamená. Jak Nanoka hledá odpovědi, dopouští se spousty chyb, ze kterých se pomalu učí nejen o lidech kolem sebe, ale i o sobě samé.
Ateliér špičatých klobouků (Kamome Širahama, nakl. Crew)
A nakonec samozřejmě nemůžu vynechat sérii, která mě k tématu přivedla: Coco se od malička toužila stát čarodějkou, jenže k tomu jsou potřeba vrozené schopnosti. Dívce tudíž nezbývá než snít a vést poklidný život po matčině boku. Všechno se změní, když do vesnice přijede čaroděj a dívka ho spatří při provádění magického rituálu. Snaží se ho napodobit, jenže netuší, jaké následky může mít neodborně provedené kouzlo...
Snad vás některý z titulů oslovil a vy se díky tomu stanete dalšími fanoušky manga komiksů, která v posledních letech dobývá nejenom český knižní trh.
Pěkné léto všem!
Za Literární tlachání,
Ondra