Léto se pomalu a nenápadně přesunulo do své druhé poloviny. Co to pro nás znamená? Inu, hned několik věcí naráz. Třeba to, že počet spořádaných vodních melounů dosáhl svého maxima a naopak počet řádků na seznamu čtenářských restů klesl na přípustné minimum. Ondra splatil svůj pomyslný dluh Marku Torčíkovi a přečetl jeho debut Rozložíš paměť, nezapomněl ani na svého oblíbeného Stephena Kinga a poličku s jeho knihami doplnil o letos vyšlou Holly. Oba jsme si odpočinuli u pohodového letního čtení v podobě zelené fantasy Legendy a latéčka a mě ve zodpovědném dočítání Malého života trochu zbrzdil František Kotleta, kterému na konci července vyšla novinka Černá luna. I přes to začínáme nesměle pokukovat po titulech, které vyjdou ve druhé polovině roku. Tak se s námi pojďte mrknout do edičních plánů, ať se těšíme společně.
HOST do (každého) domu
Kdykoli slyším tohle slovní spojení (či název Wolkerovy básnické sbírky), vzpomenu si na legendární scénu z Jirotkova Saturnina.
Teta Kateřina: „Host do domu, Bůh do domu.“
Saturnin: „Znám to přísloví také jinak.“
Kdo posloucháte náš podcast, víte, že produkce brněnského nakladatelství Host nás zkrátka baví, takže v tomhle konkrétním případě musíme dát za pravdu nesnesitelné tetě Kateřině. A na co se těšíme nejvíc?




Na datum 17. září! To totiž vychází román Neviditelný muž české spisovatelky a předkladatelky Biancy Bellové, která na sebe asi nejvýrazněji upozornila knihou Jezero. Za tu získala nejen Magnesii Literu v kategorii Kniha roku, ale i Cenu Evropské unie za literaturu. Její novinka nás přenese do Serafiny, rodného městečka hlavní hrdinky redaktorky Emilie, která tu z drobných střípků postupně skládá příběh své rodiny a vyrovnává se s generačními traumaty. To všechno ve stínu eskalujícího konfliktu kdesi na východě, který v celé zemi probouzí staré křivdy a předsudky.
O deset dní později můžeme do knihkupectví vyrazit znovu, a to pro nový román Jiřího Hajíčka, abychom do poličky vedle knih Rybí krev, Selský baroko a Plachetnice na vinětách mohli zařadit další autorovu knihu z prostředí venkova. Jmenuje se Drak na polní cestě a zavede nás prostřednictvím příběhu učitelky hudby Kristýny a ředitele statku Tomáše do jihočeské vesnice Nový Lhotec, kde se svět současného venkova střetne se světem velkého byznysu.
Ke konci listopadu pak vyjde další kniha, na kterou jsme tuze zvědaví. Proč? Protože nás užírá zvědavost, jaký text může vzniknout, když se literárně propojí Jana Šrámková a Jan Němec. Ona debutovala novelou Hruškadodóttir a píše fantastické knihy pro děti a mládež, jako jsou Fánek hvězdoplavec či Tonda, Slávka a kouzelné světlo. On je oceňovaný spisovatel, který se do čtenářského povědomí zapsal především románem Dějiny světla (což je beletrizovaný životopis fotografa Františka Drtikola psaný v du-formě) či autofikcí Možnosti milostného románu. Výsledkem jejich společného psaní je experimentální román Byt. Hlavními hrdiny jsou Zuzana a Daniel, dvě odlišné postavy, které shodou okolností obývají stejný prostor. On táborský byt obývá o víkendu, ona se v něm vyskytuje přes týden. Román se dá číst z jedné či druhé strany… nebo taky na přeskáčku. A jak to celé dopadne? Inu, to záleží na tom, odkud a kam ho budete číst.
Pokud byste si chtěli udělat výlet do Polska, respektive do románové vesnice Pravěk ležící mezi řekami Černou a Bílou, vězte, že v Hostu chystají i druhé vydání románu Pravěk a jiné časy od laureátky Nobelovy ceny za literaturu za rok 2018 Olgy Tokarczukové.
Kolem světa s ARGOnauty
Někteří z vás stihli pod plachtami nakladatelství Argo v červnu výlet do polského Gdaňsku, odkud pochází Martyna Bunda, autorka románu Podvlčí. Kam se ale vydáme na podzim?


Ze všeho nejdřív poplujeme do Bulharska. Za osm dní, tedy 20. srpna, vyjde v češtině román Časokryt, který v loňském roce vyhrál Mezinárodní Bookerovu cenu. Jeho autorem je Georgi Gospodinov, který znovu oprášil svou fiktivní postavu Gaustina (objevil se už ve sbírce povídek Gaustin neboli Člověk s mnoha jmény), jehož prostřednictvím navštívíme kliniku času. V té je možné léčit lidi, kteří trpí ztrátou paměti. Jak? Zkrátka přeskočí v čase a vrátí se do doby, kdy jim bylo nejlépe. Co když ale touto nemocí začne trpět celá společnost? Pak se evropské vlády rozhodnou vyhlásit referendum o tom, v jaké epoše by lidé chtěli žít…
O něco později zakotvíme i v Praze. Literárně i reálně. Britská spisovatelka s nigerijskými kořeny Helen Oyeyemi se totiž v roce 2014 usadila v Praze a do našeho hlavního města zasadila i děj svého románu Slunečník proti sekyře. Ve snovém příběhu vystupuje hlavní hrdinka Hero Tojosoa, která přijala pozvání své kamarádky Sofie a přijela do Prahy na dámskou jízdu. Přivezla si s sebou knihu. Ta nejenže vypráví příběhy fiktivních Pražanů, které se pak otisknou i do reality, ale navíc se mění podle toho, kdo ji čte. Co z toho je iluze a co klam, může být vyprávění o místech, lidech a historii nebezpečné? My se na tohle fantaskní čtení moc těšíme!
Tady ale pomyslná cesta kolem světa s nakladatelstvím Argo rozhodně nekončí. V posledním čtvrtletí se chystá novinka od tureckého spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu Orhana Pamuka s názvem Morové noci. A my zapomeneme na mírné zklamání z knih oceňované irské spisovatelky Sally Rooney a dáme šanci jejímu novému románu Intermezzo.
FRAGMENTy z Basgiathu
Nalijme si čistého vína. Čtvrté křídlo od Rebeccy Yarros se pro nás stalo záležitostí, kterou nejlíp vystihuje anglický výraz guilty pleasure. A my strašně potřebujeme vědět, jak to s Violet a Xadenem dopadne. Těšíme se také na Tairnovy sarkastické poznámky a na Andarninu hřejivou přítomnost. Tak to zkrátka je. Navíc první díl skončil takovým plot twistem!
Druhý díl ze série Empyreum vychází 10. září v nakladatelství Fragment a nese název Železný plamen.
Harry Potter a Millennials
Ano, jsme mileniálové. A ano, jako malí jsme jsme netrpělivě čekali na každičký díl Harryho Pottera, který jsme pak tajně četli s rozsvícenou baterkou pod peřinou. Takže se rozumí samo sebou, že 19. září budeme stát v knihkupectví u pokladny a v ruce budeme svírat nové vydání Harryho Pottera a Kámene mudrců. Tohle vydání od nakladatelství Albatros totiž obsahuje kromě původního textu J. K. Rowling taky víc než 150 ilustrací grafického studia MinaLima a 8 interaktivních prvků, včetně přijímacího dopisu z Bradavic. O několik desítek let později, ale přece jsme se ho dočkali!
Ještě zpátky k těm mileniálům… Znáte Svojost?
Pod touhle přezdívkou se na Instagramu skrývá Kačka Pokorná, která relativně nedávno zasáhla srdce mnoha mileniálů, když nás popsala takhle…
A téhle holce v říjnu vyjde sbírka jejích textů Millennials pod hlavičkou nakladatelství Došel karamel.
A na jaké čtení se těšíte vy?
Za Literární tlachání,
Kačka