Leden je jako nepopsaný list papíru. Sedíme nad ním, nervózně okusujeme tužku a ne a ne se odhodlat k napsání těch (možná osudových) prvních tahů. Únor už připomíná napůl rozepsanou povídku, ruka si zvykla na rytmus písmen a proškrtané stránky se kupí na okraji stolu. Pokud všechno půjde hladce, finální korektura proběhne v listopadu a tohle naše pomyslné roční psaní dostane podobu románu, který půjde do tisku v prosinci. Ale dost bylo metafor.
Nám je samozřejmě jasné, že jste letos už v knihkupectví byli, a to minimálně jednou, abyste zužitkovali knižní poukazy, co jste dostali k Vánocům (my takhle běželi pro Onyx Storm a Hladový hrob). Nás ale v dnešním newsletteru budou zajímat knihy, na které se můžeme těšit v následujících měsících. Pojďte s námi proletět první ediční plány letošního roku…
Pokud sázíte rádi na jistotu…


…pak se zaměřte na produkci společnosti Euromedia Group, pod jejíž nakladatelskou značkou Odeon co nevidět vyjde nový román nositelky Nobelovy ceny za literaturu Han Kang. Jmenuje se Neloučím se navždy a autorka její příběh zasadila do období vzniku Korejské republiky. Konkrétně do období vlády prvního prezidenta I Sung-mana, kdy došlo k potlačení povstání na ostrově Čedžu.
Ústřední hrdinkou knihy je mladá spisovatelka Kjongha, která se o krvavých okolnostech povstání dozvídá skrze příběh rodiny své kamarádky Inson, jež měla původně kvůli pobytu v nemocnici jen pohlídat papouška. My tuhle knihy zařadili na seznam našich letošních předsevzetí a tenhle slib hodláme dodržet!
Posuneme se v čase k datu 21. února, ale u značky Odeon ještě zůstaneme. Těšit se totiž můžeme i na prózu francouzské spisovatelky, která se proslavila v roce 2007 svým románem No a já. Od té doby si její knihy získaly, kromě prestižních francouzských cen, i srdce nejednoho čtenáře. Tou autorkou je Delphine de Vigan a po devatenácti letech vychází její kniha Jednoho prosincového večera i v češtině.
„Máte to rádi temnější? Fajn, já taky.“
Stephen King
Ondra mi obzvlášť kladl na srdce, abych při psaní o edičních plánech nezapomněla, že vyjde nový King! Proto tak činím a hlásím do světa, že 26. března nakladatelství Beta vyrukuje s novou mistrovou knihou Čím temnější, tím lepší. Jedná se o sbírku dvanácti povídek a v anotaci stojí, že mnohé z nich nebyly nikdy publikovány a patří k jeho nejlepším povídkám vůbec. Tak schválně!
Věděli jste, že spisovatel Édouard Louis je ročník 1992 a narodil se v severofrancouzské Pikardii pod jménem Eddy Bellegueule? Mluví se o něm jako o nejoceňovanějším prozaikovi své generace a jeho tvorba stojí na autobiografických základech, což jsme si mohli ověřit v jeho knihách jako Skoncovat s Eddym B., Dějiny násilí či Jak se stát jiným.
Nejinak tomu bude i v jeho novince Monique na útěku, která vychází v nakladatelství Paseka 28. února. Těšit se můžeme na text, jenž balancuje na hranici mezi esejí a prózou a pomyslně navazuje na jeho předchozí dílo Boje a proměny jedné ženy. Louis se v něm zamýšlí nad tématem násilí na ženách, a to v kulisách života své vlastní matky.
Mimochodem věděli jste, že na Dějiny násilí můžete jít i do divadla? Podle literární předlohy vznikla inscenace ve Švandově divadle, kterou režíruje Tomáš Loužný a hlavní role se zhostil Oskar Hes. Hrají to už tři roky a my o tom neměli ani tušení!
Pokud se řadíte mezi milovníky komiksů, zvlášť těch japonských, pak si hlídejte produkci nakladatelství Argo, protože mají v plánu vydat snad nejslavnější brazilskou knihu všech dob. Je to tak, podle jejich edičního plánu by ve druhém čtvrtletí měl vyjít Coelhův Alchymista ve stylu manga.
Za sázku na jistotu považujeme i jednoho z nejpopulárnějších a nejpřekládanějších bulharských autorů Georgi Gospodinova, kterému (také ve druhém čtvrtletí) vyjde nová kniha o odcházejících otcích v odcházejícím světě. Bude se jmenovat Zahradník a smrt a opět to nebude jednoduchý žánr.
Pokud máte rádi současné české autorky…



…pak zapátrejte v nabídce nakladatelství Motto, protože tam chystají minimálně tři knihy, na něž určitě padnou naše další knižní poukázky (tentokrát ty k narozeninám).
Petru Klabouchovou hltáme od té doby, co se nám do rukou dostal její román U severní zdi, v němž oživila padesátá léta a spolu s nimi příběhy politických vězeňkyň z pankrácké věznice. Nemohli jsme si nechat ujít ani její poslední knihu Ignis fatuus odehrávající se na zakázaném území kolem řeky Křemelné, kde se v sedmdesátých letech nacházel vojenský prostor, ve kterém se tak trochu ztratila jedna vědecká výprava.
A tak není divu, že se 27. března chystáme i na její novinku Muž z Brna, v níž se setkáme s celou řadou poněkud bizarních postav v čele s pražským policistou Josefem Ječmínkem, kterého proti jeho vůli převeleli do Brna. Tam na scénu vstupuje věčně hladový major Vítámvás, bývalý fotbalista a současný strážmistr Píč, Lob s mozkovou dysfunkcí, za kterou můžou divoké devadesátky, či Brenda Kakáčová s poněkud nečitelným výrazem ve tváři. A jelikož každá Praha potřebuje svoje Brno a Petra Klabouchová v Brně studovala, máme se určitě na co těšit.
Po úspěšných románech Až uvidíš moře či Ty chladné oči přichází česká spisovatelka a novinářka Scarlett Wilková s příběhem z poválečného a normalizačního Československa s příznačným názvem Vekslačka. Po 13. březnu se budete moct začíst do příběhu hlavní hrdinky Almy. Ta pochází z bohaté doktorské rodiny, která o všechno přijde během měnové reformy, ale Alma se s tím i přes nepřiznivé podmínky a kádrový profil odmítne smířit a prodere se totalitním marasmem zpět na pomyslné výsluní.
Scarlett Wilková se o historické události nezajímá jen v rámci svých knih, ale i v reálném světě. Spolupracuje jako dokumentaristka a editorka se společností Post Bellum, která provozuje databázi Pamět národa.
Pokud máte rádi detektivky, tak by vám určitě nemělo uniknout datum 27. března a spolu s ním novinka Michaely Klevisové Letní slunovrat. Vyšetřovatele Josefa Bergmana nahradila komisařka Tereza Fabiánová a díky příběhu mladého páru Kamily a Filipa, kteří chtějí žít blíž přírodě, se ocitáme v jedné jihočeské vesnici. V ní řádí žhář a po letním slunovratu zde dojde navíc i k vraždě… Během vyšetřování začnou na povrch vyplouvat staré dobré křivdy a zdá se, že odpovědi na některé otázky by se mohly skrývat ve zdech chalupy po Kamiliných příbuzných.
Dva (možná tři) tipy na závěr…
Dřív jsme ediční plány moc nesledovali, ale to se s podcastem změnilo a stala se z toho jedna z našich zamilovaných činností. Dokonce jsme si kvůli tomu v posledních týdnech několikrát volali – hlásili jsme si, kterému nakladatelství ediční plán na jaro zrovna vyšel, co v něm je a jestli už ho vydal i Host (nevydal). A tak nám na závěr dovolte zmínit, co nás během toho pročítání cvrnklo do nosu, i když jsme to možná nečekali.
Jestli mají někde čuch na young adult literaturu, pak je to v nakladatelství Fragment. Ačkoli kniha Dokud rostou citronovníky z té klasické YA přeci jen trochu vybočuje. Autorkou je Zoulfa Katouh, Kanaďanka se syrskými kořeny, která v současnosti bydlí ve Švýcarsku. Vystudovala farmacii, má rada ledovou kávu a jihokorejskou kapelu BTS a inspiraci hledá ve vědě a animovaných příbězích ze studia Ghibli.
Ve svém debutu nám představuje osmnáctiletou studentku farmacie Salamu, která po vypuknutí povstání v Sýrii pomáhá jako dobrovolnice v nemocnici v Homsu a stará se o těhotnou švagrovou Laylu, přesně jak slíbila svému bratrovi. Po vyčerpávajících směnách se jí začne zjevovat imaginární Khawf, muž potřísněný krví, který ji přesvědčuje, aby utekla. Do toho v nemocnici potká Kenana, což všechno zkomplikuje. Je správné odejít a zachránit sebe i švagrovou, nebo zůstat a bojovat za svobodu?
O téhle knize se začíná mluvit čím dál víc a my si pro ni v následujících dnech do knihkupectví určitě skočíme.
Lídia Jorge patří k nejvýznamnějším postavám současné portugalské literatury. Narodila se v roce 1946, napsala víc než 20 románů (v češtině vyšel v loňském roce jeden z nich, a to Nezapomenutelní), několik sbírek povídek či poezie, knihy pro děti, divadelní hry, eseje, fejetony… Za své dílo posbírala řadu literárních cen i vyznamenání. Často se zaobírá zapomenutými příběhy, které se odehrály na pozadí portugalské cesty za svobodou a demokracií, ale v této knize se rozhodla zabrousit do prostředí sociálních služeb.
Vypravěčkou a hlavní postavou je paní Alberti, klientka domova pro seniory, který se nazývá poněkud pompézně Rezidence Ráj. Životní osudy klientů i personálu zrcadlí problémy současného světa a tragikomické každodenní situace v domově pro seniory zase odhalují bezmoc, kterou s sebou stáří a pobyt v takovém zařízení mohou přinést. Přesto je paní Alberti odhodlaná nevzdat se důstojnosti, lásky a radosti. Kniha vyjde pod hlavičkou nakladatelství Argo už 26. února.
Doporučujeme se také podívat na ediční plány poměrně mladého (2020), ale moc sympatického nakladatelství Maraton. My se s ním prvně setkali díky knize Život za život od francouzské spisovatelky Maylis de Kerangal a od té doby na něj nedáme dopustit.
Letos mají v plánu vydat například částečně autobiografický příběh dvanáctiletého německého chlapce, který se po válce s matkou omylem místo na shromaždiště pro sudetské Němce dostal do oblasti, kde se shromažďovali Židé, kteří přežili pobyt v koncentračním táboře a chtěli se odstěhovat do Palestiny. Kniha se jmenuje Říkali mu Gojele a napsal ji česko-německý spisovatel Karl von Wetzky.
Zaujala nás i Step ruské spisovatelky Oksany Vasjakinové, která má vyprávět příběh dvacetileté dívky přijíždějící na Sibiř, aby se po deseti letech setkala se svým otcem, nebo román Zástava dechu od Lucie Koudelkové Jesenské, v němž se odráží velké společenské téma poslední doby, a to jak být dobrou matkou.
Snad jsme vás navnadili na to, co nás v knihkupectvích čeká, a díky, že čtete i nás!
Za Literární tlachání,
Kačka